Quilling w Scrapbookingu
Pojęcie quillingu
Quilling to technika zwijania pasków i nadawania im kształtu np. kwiatka, serca itp. W szeroko pojętym scrapbookingu również może mieć swoje zastosowanie, dzięki czemu nasza praca zyska niepowtarzalny charakter. Elementy quiliingu tworzą efekt przestrzenności.
Narzędzia w quillingu
Aby zacząć przygodę z quillingiem, nie potrzebujemy wielu narzędzi. Tak naprawdę to wystarczą nam paski z papieru, igła i klej.
IGŁA – a jej pomocą zwijamy paski. Charakteryzuje się ona specyficzną końcówką ze szczeliną, dzięki, której szybko i precyzyjnie zwija się paski. Są różne rodzaje igieł: krótkie, długie i z kołnierzem.
PASKI – możemy wykonać je sami poprzez ciecie kartki papieru w wąskie paski albo możemy kupić je w sklepach hobbystycznych, papierniczych.
Warto zwrócić uwagę na gramaturę pasków. Najczęściej dostępne są paski o gramaturze 80. Są one bardzo cienkie i szybko mogą ulec zniszczeniu jeśli nasz praca nie będzie odpowiednio przechowywana. Polecam paski o gramaturze 130. Dobrze się je zwija, nie są ani za sztywne ani za cienkie. Kupując paski zwróćmy też uwagę na ich długość.
PĘSETA – jest bardzo przydatna nie tylko w quillingu, ale w szeroko pojętym scrapbookingu, gdy trzeba chwycić jakieś drobne elementy. Bardzo często jej używam podczas tworzenia. Zwróćcie uwagę na jej kształt.
KLEJ – nie będę Wam tutaj sugerowała marki kleju, bo różne mogą się sprawdzić. Ja stosuję klej introligatorski w dużej tubie i przelewam go do małych tub z cienką, precyzyjną końcówką. Jest to bardzo wygodne! Testowałam różne końcówki kleju, ale najlepiej sprawdzają mi się te co widzicie poniżej na zdjęciu.
Pozostałe akcesoria mogą wzbogacić nasze prace albo ułatwić tworzenie kształtów:
SZABLON KÓŁEK – dzięki niemu jesteśmy w stanie zrobić takie same wielkości kółek, jeśli np. chcemy mieć 10 identycznych wielkości.
TABLICA Z KSZTAŁTAMI – dzięki niej możemy z łatwością formować kształty jak np. serca, kwadrat itp.
Zarówno tablica z kształtami jak i szablon do kół ma pod spodem tablice korkową. Zaletą tego jest możliwość przyczepienia szpilkami stworzonego przez nas kształtu i poczekania aż klej wyschnie.
GRZEBIEŃ – stosowałam go do tworzenia liści i kwiatów a obecnie używam go do wiązania kokard z satynowych tasiemek.
Należy wspomnieć jeszcze o takich gadżetach jak:
- szablon 3D
- karbownica
- frędzarka
Niestety nie mam ich w swojej pracowni ponieważ moje prace nie opierają się na quillingu na tyle bym chciała w nie inwestować.
Quilling w scrapbookingu
Swoją przygodę ze scrapbookingiem zaczynałam od tworzenia kartek okolicznościowych z użyciem techniki quillingu. W chwili obecnej na kartkach pojawia się on u mnie bardzo sporadycznie. Quilling stosuję przede wszystkim w metryczkach.
Jeśli chcielibyście zobaczyć więcej zdjęć różnych metryczek w technice quillingu to zapraszam do działu: metryczki i litera w ramce
Stworzyłam też kilka tutoriali, gdzie pokazuję jak stworzyć kwiatki czy serce z quillingu.
Zachęcam Was serdecznie do ich obejrzenia i spróbowania stworzenia własnych prac z tymi elementami.
Pozostałe moje tutoriale znajdziecie na moim koncie na youtube i zachęcam do subskrybowania by być na bieżąco z nowościami!
Quilling w scrapbookingu czyli jak ja go wykorzystuje w swoich pracach:
Dajcie proszę znać w komentarzu czy znaliście technikę quillingu a może ktoś z Was już tworzył przy pomocy pasków? Napiszcie o swoich wrażeniach!