Czy i jak podpisywać rękodzieło?
Początkujący twórcy rękodzieła często zastanawiają się czy podpisywać swoje prace, a jeśli tak to w jaki sposób to robić. Już teraz chcę rozwiać Twoje wątpliwości: TAK podpisuj swoje wyroby!
Jest to ważne z kilku powodów:
- Jesteś twórcą – nawet jeśli zaczynasz przygodę z rękodziełem to jesteś autorem danego przedmiotu.
- Daj się poznać – zyskasz nowych odbiorców. A jeśli tworzysz tylko hobbystycznie dla rodziny i znajomych to dla nich będzie to pamiątka, która po latach przypomni im, że to Ty sama ją dla nich stworzyłaś.
- Zapobiegniesz przywłaszczenia przez nieuczciwe osoby
- Wygląda to profesjonalnie (nawet jeśli masz tylko podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem).
Co powinien zawierać podpis?
Podpis może zawierać Twoje imię i nazwisko, nazwę marki, logo, numer telefonu oraz e-mail, strona WWW, adres, grafikę z którą chcesz być utożsamiana/y. Wymienione elementy mogą występować razem, ale możesz też ograniczyć się do kilku w zależności gdzie będziesz go umieszczać.
Ja na początku swojej drogi z rękodziełem gdy tworzyłam dla rodziny i przyjaciół, podpisywałam swoje produkty imieniem i nazwiskiem oraz umieszczałam numer telefonu oraz e-mail. Gdy już wymyśliłam nazwę swojej marki (Pracownia MK) i stworzyłam konto na Facebooku i instagramie pod tą właśnie nazwą to do podpisu również ją dodawałam. Parę miesięcy temu zleciłam wykonanie logo i stworzyłam stronę internetową. Od tego czasu mój podpis ponownie się zmienił i aktualnie znajdziecie w nim: logo, adres strony WWW oraz numer telefonu.
A co z podpisem na zdjęciach?
Umieszczanie swoich danych na zdjęciach jest istotne, bo często mogą być one inspiracją dla innych, ale też stanowi małe zabezpieczenie, że nieuczciwe osoby nie przywłaszczą sobie ich jako własnych. Można stosować znaki wodne na zdjęciach lub można wkleić logo.
Jeśli chodzi o podpis na zdjęciach moich wyrobów, to na początku miałam samo imię i nazwisko, później dodałam do tego nazwę Pracownia MK, a obecnie umieszczam tylko moje logo.
Ktoś z Was może powiedzieć, że taki tekst można usunąć. Owszem, można, ale czy musimy ułatwiać takiej osobie sprawę?
Widzicie już na moim przykładzie, że podpis może zmieniać się wraz z waszym rozwojem, z waszymi celami i dążeniami. Nie macie logo? Nie czekajcie na nie, twórzcie bez niego, ale podpisujcie swoje prace. Z czasem i logo się u Was pojawi 😉
Gdzie umieszczać podpis na swoich pracach?
Podpis umieść w widocznym miejscu, ale żeby nie rzucał się w oczy. Powinien być subtelny, ale czytelny. Jeśli tworzysz rzeczy z materiału, dziergasz, szyjesz, to podpis możesz umieścić na metce, wszywce. Jeśli tworzysz kartki okolicznościowe – umieść go z tyłu. Obrazy podpisuj z tyłu bądź z przodu, a jeśli tworzysz pudełka (drewniane, z papieru typu exploding box) to pod spodem.
Jeżeli chodzi o zdjęcia to znak wodny zazwyczaj umieszcza się na środku, ale też możesz go umieścić w jakimś innym widocznym miejscu.
Podpis w postaci tekstu (logo) ja umieszczam w dolnym narożniku. Zazwyczaj wybieram lewy dolny narożnik, ale czasem gdy logo moje w tamtym miejscu będzie mało widoczne ze względu na tło, to umieszczam je w prawym dolnym narożniku.
Jak umieszczać podpis?
Podpis możesz umieścić na kilka sposobów:
- Za pomocą stempla, naklejek, pieczątek
- Bezpośredni wydruk np. na kartce okolicznościowej
- Możesz zlecić firmie, która zajmuje się napisami na metkach, wszywkach – takie rzeczy naprawdę nie są drogie a wyglądają bardzo dobrze i profesjonalnie.
Na początku gdy miałam starą drukarkę, która nie pobierała mi papieru o wyższej gramaturze niż 250, to drukowałam mój podpis i przyklejałam. Teraz już zainwestowałam w lepszy sprzęt i bez problemu drukuję swoje bazy z podpisem na papierze o gramaturze 300 a nawet 350. Na exploding box, box kaskadowy czy z tyłu na obrazach przyklejam naklejkę z moimi danymi.
Na koniec chciałabym podkreślić, że nie musisz zakładać firmy by podpisywać swoje prace. Ja od lat działam na nierejestrowanej działalności, mogę ogłaszać się, sprzedawać bez ryzyka, że ktoś mnie posądzi o nielegalne działanie (na FB znajduje się grupa edukacyjna o nierejestrowanej działalności, gdzie możesz dowiedzieć się więcej na ten temat). A jeśli tworzysz tylko hobbystycznie to też śmiało podpisuj swoje wyroby. Poświęciłaś/eś im swój czas i serce i niech po latach będzie wiadomo, kto je stworzył.
A wy podpisujecie swoje prace? Jeśli tak to jak to robicie, co umieszczacie? A jeśli nie – co was powstrzymuje?