Scrapbooking dla początkujących: Narzędzia – zamienniki
aktualizacja 18.02.2024
Poprzedni wpis na blogu dotyczył podstawowych narzędzi jakie są potrzebne do rozpoczęcia przygody w scrapbookingu. Tym razem postanowiłam skupić się na specjalistycznym sprzęcie, który sporo kosztuje, a który można zastąpić wykorzystując narzędzia znajdujące się w domu, lub takie które są zdecydowanie tańsze.
Jednak sam wpis to nie wszystko! Przy pomocy zdjęć nie da się tak do końca oddać różnicy tych zamienników – powstał więc filmik, gdzie pokazuję jak je używać, jakie są różnice. Myślę, że taka forma jest bardziej czytelna, dlatego zachęcam do obejrzenia filmiku.
W spcrapbookingu używa się różnego sprzętu, nie wymieniam tu wszystkiego, a jedynie podstawowe narzędzia, które najczęściej są stosowane.
- Tablica do bigowania tzw. Bigownica – służy do stworzenia rowka w kartce by łatwiej i estetyczniej było można ją zgiąć. Są bigownice małe i duże. Ja od razu zakupiłam dużą (30×30) do której dołączona była kość.
Czym można zastąpić taką tablicę?
Linijką i długopisem! Ważne, żeby długopis miał możliwość schowania piszącej końcówki. Na filmiku pokazuję jak taki długopis używam i jaki jest tego efekt.
- Gilotyna – służy do przecięcia kartki. Gilotyna ze zdjęcia nie spełniała moich oczekiwań, ponieważ uciekały 1-2 milimetry więc stosowałam długo zamiennik w postaci nożyka, linijki i maty. Wpis na blogu jest przeze mnie aktualizowany (18.02.2024r) i na ten moment mam gilotynę, która spełnia moje oczekiwania! Jestem z niej bardzo zadowolona i mogę szczerze polecić. O gilotynie, którą mam i nagrałam filmik.
- Maszynka do wykrojników – najciekawszy sprzęt i najdroższy z tego zestawienia. Maszynką do której wkładamy wykrojniki – wycinamy poszczególne kształty. Ja posiadam maszynkę Press Boss różowy i jestem z niej bardzo zadowolona. Jest to maszynka A4 składana więc nie zajmuję dużo miejsca. Dziś jednak chyba wybrałabym maszynkę mniejszego formatu, bo jednak najczęściej wycinam jeden – dwa kształty. Maszynka to wspaniała rzecz, ale muszę uprzedzić, że to studnia bez dna! Jest tyle wspaniałych wykrojników, od podstawowych kształtów jak koło czy kwadrat do postaci dziewczynki gdzie możemy sami dobrać kolor włosów, ubrania, skóry!
Czym możemy zastąpić maszynkę z wykrojnikami?
- Grafikami, które możecie pobrać za darmo albo za opłatą. Koniecznie czytajcie na jakiej są one licencji. Nie można pobrać sobie dowolnej grafiki z googla, są do tego przeznaczone miejsca jak np. pixabay gdzie można pobrać grafiki za darmo. A jak nie masz drukarki to papierowe grafiki kupisz w mojej pracowni.
- Scrapki – to są wycięte wzory za pomocą maszynki z wykrojnikami. Niektóre osoby sprzedają takie scrapki więc można u nich zamówić dowolną ilość, w dowolnym kolorze. Dostępne również w mojej pracowni
- Digi stemple – znajdziemy płatne, jak i darmowe. Korzystałam z jednych i drugich i mogę polecić trzy miejsca: Small-wingels-shop, I love digi, Ni mniej Ni więcej digital papers
- Tekturki – wycięte laserowo kształty z birmaty, również znajdziecie w ofercie mojej pracowni 😉
Przykładowe zastosowanie grafik, scrapków, stempli i tekturek znajdziecie w moim poprzednim wpisie na blogu (podstawowe narzędzia), gdzie pokazuję jak prezentują się one na wykonanych przeze mnie kartkach okolicznościowych.
- Kostki dystansowe, taśma 3D – służy do podniesienia pracy, by stworzyć efekt przestrzenności. Praca nie jest wtedy płaska.
Czym można zastąpić kostki dystansowe/taśmę?
Grubszą tekturą, kartonem – takim zwykłym jak zamawiacie np. ubrania czy chemie i te rzeczy przychodzą do was zapakowane w pudełka, albo pudełka po butach czy inne. W filmiku pokazuję, że taka praca niczym się nie różni od takiej wykonanej na taśmie 3D, tych tekturek nie widać, praca jest estetyczna.
Możecie spytać: po co zatem kupować sprzęt skoro można w tani sposób go zastąpić?
Odpowiedź jest prosta: wymienione sprzęty przyspieszają pracę – staje się ona łatwiejsza, szybsza a jeśli pasja przemienia się w pracę – zamierzamy zarabiać na niej – to ten czas jest bardzo istotny. Mając maszynkę jesteśmy już w sumie niezależni, wycinamy te kształty które akurat potrzebujemy, w takich kolorach jak chcemy, bo jednak na przesyłkę scrapek trzeba czekać, zamawiać więcej i nie wiadomo czy wszystko użyjemy, musimy przewidzieć w jakich kolorach będziemy potrzebować. Mając maszynkę i wykrojniki nie czujemy się już tak ograniczeni.
Na pewno te sprzęty ułatwiają życie, aczkolwiek na sam początek przygody ze scrapbookingiem nie są niezbędne.
Jeżeli ten wpis czytają soracerki, które od dawna zajmują się tą pasją i przyjdzie Wam do głowy jeszcze inny zamiennik do danego sprzętu to zachęcam do komentowania.