Scrapbooking dla początkujących – podstawowe narzędzia

aktualizacja 18.02.2024

„Scrapbooking dla początkujących” to cykl porad

dla osób, które szukają pasji, hobby i chciałyby zapoznać się z techniką scrapbookingu. Od razu zaznaczę, że jest to poradnik stworzony na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji i jest całkowicie subiektywny.

Nie będę się tu rozpisywać o historii scrapbookingu, nadmienię tylko, że początkowo pojęcie to było związane przede wszystkim z tworzeniem albumów poprzez użycie kawałków, ścinków, skrawków papieru. Obecnie mówiąc o scrapbookingu mamy na myśli nie tylko albumy ale również kartki okolicznościowe, layout i w sumie wszystko to, co wiąże się z użyciem papieru, łączeniem skrawków i dodatków.

Album ciążowy

Jest jeszcze pojęcie cardmaking, które odnosi się do tworzenia kartek.

Kartka na okoliczność Chrztu Świętego z użyciem kwiatków z foamiranu

Co jest potrzebne na początek?

Tak naprawdę, na sam początek nie potrzebujesz wielu rzeczy. Jeśli chcesz sprawdzić czy tworzenie kartek okolicznościowych jest dla Ciebie to ogranicz się do minimum, na szaleństwo zakupowe zawsze będzie czas:

 • Biały papier o gramaturze 250 albo 300, który będzie stanowił bazę kartki, na którą będziemy naklejać kolejne warstwy papieru.
 • Kolorowy papier, karton ozdobny, bloki kreatywne, papiery do scrapbookingu – pod takimi hasłami możecie szukać w sklepach czy na allegro. Stacjonarnie taki papier kupisz w empiku, Action, niektóre sklepy plastyczne również mają w swojej ofercie. W Internecie sklepów jest bardzo dużo, ja przede wszystkim kupuję na allegro z opcją smart.
 • Nożyczki małe precyzyjne do wycinania grafik i małych elementów
 • nożyk do tapet/wykładzin – kupisz go w każdym sklepie budowlanym. Oczywiście są też nożyki specjalistyczne z różnymi końcówkami itp. Mam takie i powiem szczerze, że najlepiej sprawdził mi się zwykły do tapet, który zabrałam mojemu mężowi 😀 Nożyk zastępuje gilotynę czy trymer.
 • mata samo regenerująca się choć nie trzeba jej kupować na początku. Ja zaczynałam od grubej tektury, po której cięłam nożykiem. Niestety nożyk szybko się dość tępi i co jakiś czas trzeba zmieniać podłoże, ale na czas sprawdzania czy to pasja dla mnie, sprawdził się idealnie. Później zainwestowałam w mate.
 • klej – najlepiej taki, który po wyschnięciu staje się przezroczysty. Polecam magik, klej magiczny firmy bambino, klej introligatorski.
 • Linijka metalowa min 30 cm.
 • Narzędzie do bigowania: oczywiście można by kupić kość do bigowania i bigownicę, ale! Na początek nie jest potrzebna, ja ponad rok tworzyłam kartki bez tych narzędzi, jednak czymś trzeba bigować: z pomocą przychodzi długopis którego końcówkę można schować i linijka! Albo można kupić samą kość do bigowania i linijkę. Powstał filmik na moim YouTube gdzie pokazuje narzędzia zamienniki

Podstawowy zestaw narzędzi osoby zaczynającej scrapbooking

papiery do scrapbookingu 30×30 cm

 • Ozdoby, dodatki takie jak: guziki, wstążki, tasiemki, koronki, cekiny, pół perełki, pół kryształki itp. Rozejrzyj się po domu, na pewno masz różne ozdoby, które ci się przydadzą do robienia kartek. Może masz bluzkę w cekiny, którą chciałaś wyrzucić – a tak możesz je użyć. Bądź kreatywna 😉
 • Jeśli masz drukarkę z kolorowym tuszem to możesz pobrać darmowe grafiki ze strony pixabay Przykład zastosowania takiej grafiki znajdziecie na poniższym zdjęciu. Powstał również tutorial z jej wykonania, gdzie pokazuję krok po kroku jak taką grafikę wyciąć.
Tutorial jak krok po kroku stworzyć kartkę z gotową grafiką

 • Możesz korzystać również z digi stempli, które niektóre osoby udostępniają za darmo. Pamiętać należy, żeby zapoznać się z warunkami wykorzystywania takich grafik. Ja polecam Ni mniej ni więcej digital papersSmall-wingels-shop. Poniżej kartka, którą wykonałam z ich użyciem:

kartka na roczek z użyciem digi stempla

 • Można też kupić gotowe scrapki czyli elementy wycięte maszynką do wykrojników czy przez ploter. Sama zaczynałam od kupna scrapek, by zobaczyć co to jest, jakie są wzory i czy ta technika zdobień mi odpowiada. Dopiero po jakimś czasie kupiłam maszynkę i wykrojniki by być niezależną. Po dłuższym czasie zainwestowałam w laser, który daje jeszcze więcej możliwości. Jeśli chcecie wypróbować scrapki w swoich pracach to zapraszam do mojego sklepu . Poniżej praca wykonana z użyciem scrapka – wózka.

zaproszenia na chrzest wózek

zaproszenie na chrzest użyciem scrapków

 • Jeśli nie masz dobrej drukarki, to możesz kupić grafiki do wycinania w wersji papierowej. Takie grafiki dostępne są w moim sklepie na różne okoliczności. Otrzymujesz arkusz A4 z wybranymi grafikami, które wycinasz za pomocą nożyczek precyzyjnych. Oto jedna z kartek powstałych przy użyciu grafik i bazy w kształcie butelki

  butelka dziecięca kartka na roczek

                                                                                        kartka na roczek z użyciem grafik do wycinania
 • Kostki dystansowe, taśma dystansowa 3D, albo jakaś grubsza tektura bądź karton. Warto od razu nauczyć się tworzyć warstwowe i przestrzenne kartki. Na moich filmikach pokazuję jak je stosuję i tłumaczę też które elementy, dlaczego podnoszę na dystans.

kostki dystansowe, taśma 3D i karton, który może je zastąpić

Oczywiście tych dodatków jest bardzo dużo jak np. tekturki z birmaty, ale one już są droższe i można je zastąpić grafikami czy scrapkami. Przykład takiej tekturki na poniższym zdjęciu (ramka z sercami i małe serduszka). Ramka widoczna na zdjęciu dostępna w moim sklepie (jak i wiele innych tekturek).

kartka z tekturką w serca

kartka dla nauczycielek z użyciem tekturki z birmaty

O narzędziach będę jeszcze pisała w kolejnych wpisach na blogu, także zaglądajcie!

Jak zacząć?

Na początek swojej twórczości warto korzystać z tzw. mapek, które pomagają stworzyć kompozycję. Jak wpiszecie w Google czy na pintereście mapki do scrapbookingu to na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jak już macie wszystkie potrzebne narzędzia i dodatki to zachęcam Was do wykonania kartki na podstawie mapki poniżej (mapka od Pagemaps):

mapka od pagemaps

Dodatkowo możecie zobaczyć jak ja wykonałam kartkę na podstawie tej mapki i razem z moim tutorialem, krok po kroku wykonać ją razem ze mną


Tutorial jak krok po kroku zrobić kartkę na Boże Narodzenie z użyciem mapki

W swoich filmikach staram się wykorzystywać materiały i narzędzia ogólnodostępne, a jeśli wykorzystuje wykrojniki czy specjalistyczne narzędzia to podpowiadam czym można je zastąpić.

Jeśli wykonacie kartkę z tej mapki to proszę podzielcie się nią ze mną. Będzie mi miło ją widzieć 😉 Możecie ją opublikować na instagramie i mnie oznaczyć, albo wstawić na moją tablicę na Facebooku.

Będzie mi też miło jeśli zostawisz pod tym wpisem – komentarz 🙂

Przyjemnego tworzenia. Zaglądajcie tutaj albo polubcie mój profil na Facebooku czy instagramie by być na bieżąco z informacjami.

Zapraszam do kolejnej części porad scrapbookingu dla początkujących, który dotyczy narzędzi – zamienników.

Podobne posty

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *