Co to jest Digital papers?
Design Team
Nie bez powodu na moim blogu akurat w tym momencie pojawia się wpis o Digital papers czyli cyfrowych papierach. Jest to związane z faktem dołączenia do Design Team (w skrócie DT) marki „Ni mniej ni więcej Digital papers”. Z czego bardzo się cieszę!


Moją współpracę z Marką będziecie mogli śledzić na moim kanale na YouTube (koniecznie subskrybujcie i zaznaczcie dzwoneczek by być na bieżąco!).
Digital papers czyli co?
Jak już wspomniałam wyżej Digital papers to w tłumaczeniu cyfrowy papier. Czyli po zakupie otrzymujecie go w formie pliku (najczęściej png. JPG.) w wysokiej jakości. Plik wysyłany jest na emaila lub pobiera się go z konta do którego po zakupie otrzymujecie dostęp. Wszystko zależy gdzie nabywacie taki cyfrowy papier.
Używanie cyfrowych papierów
Tego rodzaju papier jest do samodzielnego wydruku, a używanie go jest zależne od licencji. I to jest bardzo ważne! Koniecznie czytajcie regulaminy i licencje. Każdy producent może mieć inne a jak nie jesteście pewni czy sposób w jaki chcecie ich użyć jest właściwy to najlepiej napiszcie do nich wiadomość. Zazwyczaj licencje Digital papers są napisane zrozumiałym językiem i nie są jakieś obszerne więc naprawdę polecam przeczytać.

Zalety i wady
Z zalet to przede wszystkim
- dostęp do papieru w każdym momencie i w dowolnej ilości Jest to przede wszystkim ułatwienie przy zaproszeniach, nie musimy się martwić, że nagle nam nie starczy papieru albo że będą inne odcienie bo przy scrapowych papierach to się czasami zdarza. (uwaga! czasami producenci ograniczają ilość wydruków – wszystko powinno być opisane w danej licencji).
- Dopasowanie wymiaru papieru pod projekt. Kupując np. papier w kwadracie możemy go sobie pomniejszać pod dany rozmiar nie tracąc wzoru. Co często ma miejsce przy gotowych papierowych arkuszach, zwłaszcza jak kupujemy 30x30cm. Ratują nas wtedy bloczki 15x15cm ale nie każdy producent ma je w swojej ofercie. A przy Digital papers nie mamy tego problemu. W komputerze dobieramy rozmiar do naszego projektu.
- Na Digital papers możemy umieszczać treść (uwaga na licencje!) jak np. życzenia, czy hasła na digi stemplach.
Długo zastanawiałam się nad wadami. I może jedną z nich być
- Posiadanie drukarki, która chwyta papier o gramaturze 250-300. Sama miałam taki problem i długo nie korzystałam z Digital papers i digi stempli, ale moja drukarka to był staruszek. Odkąd zainwestowałam w nowszy sprzęt – od razu poczułam wiatr w skrzydłach! Przed zakupem drukarki warto przejrzeć grupy związane ze scrapbookingiem. Dziewczyny polecają różne modele i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Na czym drukować
O drukarce już trochę napisałam wyżej. Mogę jeszcze dodać, że ja mam drukarkę Canon MG5700 i jestem z niej zadowolona. Bez problemu drukuję na papierze o gramaturze 350. Łotwo dostępne i w rozsądnej cenie są też tusze, które starczają na dość długo a coraz częściej korzystam z Digital papers. Będąc teraz w DT marki „Ni mniej ni więcej Digital papers” będę korzystała jeszcze częściej.
Jeśli chodzi o papier to zwróćcie uwagę by był jak najbardziej gładki. Chyba najlepszy byłby fotograficzny ale ja takiego nie stosuje. Wybrałam „Color Copy” firmy mondi i jestem z niego zadowolona. Sprawdziłam też inny papier tej firmy „Maestro” i już widać różnicę. Lepiej sprawdza się on jako baza kartki niż na kolorowy druk.
Myślę, że temat jak drukować takie Digital papers zasługuje na osobny tekst. Jak ustawić drukarkę by jakość naszego wydruku była zadawalająca. Należy sprawdzić różne ustawienia i znaleźć to co nas zadowoli, a różnice w ustawieniach i jakości wydruku są naprawdę duże co postaram się Wam niedługo pokazać. Teraz Wam tylko powiem, że zawsze musicie ustawić „druk w wysokiej jakości”. Zrobię zdjęcia jak to u mnie wygląda w ustawieniach drukarki, co może się niestety trochę różnić w zależności od modelu sprzętu czy systemu, ale będziecie wiedzieć gdzie tego mniej więcej szukać.